
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.2 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 7 V |
| Output Current | 2.5 A |
| Output Voltage | 70 V |
| Operating Supply Voltage | 7.45 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Active |
| Min Supply Voltage | 7 V |
| Max Output Current | 2.5 A |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 75 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 90 % |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 90
Distributors
pcbx
Unit Price$2.78390
Ext.Price$2.78390
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.78390 | $2.78390 |
| 10 | $2.34259 | $23.42590 |
| 25 | $2.11233 | $52.80825 |
| 50 | $1.90470 | $95.23500 |
| 100 | $1.71748 | $171.74800 |
| 300 | $1.65187 | $495.56100 |
| 500 | $1.58876 | $794.38000 |
| 1000 | $1.53357 | $1533.57000 |
